TH1301600000G
Amphenol Anytek
型号:
TH1301600000G
描述:
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM
用户指南
Insulation Height 0.433" (11.00mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Material Flammability Rating UL94 V-0
Header Orientation -
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size M2.6
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 90°
Contact Material Phosphor Bronze
Features Interlocking (Side)
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-1.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG 14-22 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Number of Positions 13
Positions Per Level 13
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Termination Style Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color Blue
Wire Strip Length 5-6mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series TH
Type Plug for Unshrouded Header
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)