THA241M250AC1C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
THA241M250AC1C
描述:
CAP ALUM 240UF 20% 250V FLATPACK
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 2.118" L x 0.953" W (53.80mm x 24.20mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 530mOhm @ 120Hz
Series THA
Package / Case FlatPack
Ripple Current @ High Frequency 1.53 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 240 µF