TJ2471500000G
Amphenol Anytek
型号:
TJ2471500000G
描述:
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM
用户指南
Insulation Height 0.594" (15.09mm)
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Material Flammability Rating UL94 V-0
Header Orientation -
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 20 A
Screw Size M3
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Copper
Features Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - mm² 0.34-2.5mm²
Voltage - IEC 300 V
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Number of Positions 24
Positions Per Level 24
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Termination Style Screw
Color Green
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC 20A
Series TJ
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)