TST36RB06Y
ITT Cannon, LLC
型号:
TST36RB06Y
描述:
CONN RCPT 36POS 0.2 GOLD PCB
用户指南
Insulation Height 0.531" (13.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr ITT Cannon, LLC
Contact Material -
Style Board to Board or Cable
Features Mounting Flange
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 4
Applications Automotive, General Purpose
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post -
Series Trident Rectangular
Contact Shape Circular
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post -
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.224" (5.70mm)