UHE1V561MPT
Nichicon
型号:
UHE1V561MPT
描述:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.238 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 560 µF
Package Bulk
Impedance 42 mOhms