UPM1J102MHD6
Nichicon
型号:
UPM1J102MHD6
描述:
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
用户指南
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 1.97 A @ 120 Hz
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.28 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 29 mOhms