UVZ2C010MEH
Nichicon
型号:
UVZ2C010MEH
描述:
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 16 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 25.6 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF