VB40150C-M3/8W
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
VB40150C-M3/8W
封装:
TO-263AB (D²PAK)
描述:
DIODE SCHOTTKY 40A 150V TO-263AB
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 150 V
Series TMBS®
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.36 V @ 15 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C