首页 / 单二极管 / VS-40HFL100S05M
minImg
VS-40HFL100S05M
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
VS-40HFL100S05M
封装:
DO-203AB (DO-5)
描述:
DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
用户指南
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-203AB (DO-5)
Series -
Package / Case DO-203AB, DO-5, Stud
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.95 V @ 125.6 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) 40A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C