VS-8TQ080SHM3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
VS-8TQ080SHM3
封装:
TO-263AB (D²PAK)
描述:
DIODE SCHOTTKY 80V 8A TO263AB
用户指南
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Current - Reverse Leakage @ Vr 550 µA @ 80 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 8 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 80 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) 8A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C