首页 / SCR 模块 / VS-VSKH142/16PBF
minImg
VS-VSKH142/16PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
VS-VSKH142/16PBF
描述:
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 140 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Series -
Package / Case INT-A-PAK (3 + 4)
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Base Product Number VSKH142
Current - On State (It (RMS)) (Max) 310 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4500A, 4712A