VSKT170-04
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
型号:
VSKT170-04
描述:
SCR DBL HISCR 400V 170A MAGNAPAK
用户指南
Operating Temperature -
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 170 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 400 V
Series -
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Structure Series Connection - All SCRs
Base Product Number VSKT170
Current - On State (It (RMS)) (Max) 377 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5100A, 5350A