WBR250-16A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
型号:
WBR250-16A
描述:
CAP ALUM 250UF 16V AXIAL
用户指南
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +150%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.340" Dia x 0.880" L (8.64mm x 22.35mm)
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 118 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.1Ohm @ 120Hz
Series WBR
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 135.7 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 250 µF