XF2M40151AR500
Omron Electronics Inc-EMC Div
型号:
XF2M40151AR500
描述:
CONN FPC 40POS 0.5MM R/A
用户指南
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Voltage Rating 50V
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Copper Alloy
Features -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Cable End Type Tapered
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness 5.90µin (0.150µm)
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series XF2M
Locking Feature Rotary Lock, Backlock
Housing Color Natural
Pitch 0.020" (0.50mm)