首页 / 按钮开关 / YB15SKW01-12-BB
minImg
YB15SKW01-12-BB
NKK Switches
型号:
YB15SKW01-12-BB
品牌:
NKK Switches
描述:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
用户指南
Illumination Type, Color Incandescent, White
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Circuit SPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series YB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V