首页 / 按钮开关 / YB16WSKW03-2CF02-JB
minImg
YB16WSKW03-2CF02-JB
NKK Switches
型号:
YB16WSKW03-2CF02-JB
描述:
SPDT ON-ON PANEL SEAL SQUARE BUS
用户指南
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Circuit SPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2.1 VDC
Series YB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-On
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V