首页 / 按钮开关 / YB25WSKW01-5D12-JD
minImg
YB25WSKW01-5D12-JD
NKK Switches
型号:
YB25WSKW01-5D12-JD
描述:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
用户指南
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Circuit DPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Type Standard, Illuminated
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V