首页 / 针座,公插针 / ZSS-120-03-L-D-740
minImg
ZSS-120-03-L-D-740
Samtec Inc.
型号:
ZSS-120-03-L-D-740
品牌:
Samtec Inc.
描述:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
用户指南
Insulation Height 0.740" (18.80mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header, Elevated
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.250" (6.35mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, ZSS
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)