MSCSM120HRM08NG
Microchip Technology
型号:
MSCSM120HRM08NG
描述:
PM-MOSFET-SIC-SP6C
用户指南
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Configuration 4 N-Channel (Three Level Inverter)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12100pF @ 1000V, 9000pF @ 700V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 928nC @ 20V, 430nC @ 20V
Mounting Type Chassis Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.8mOhm @ 160A, 20V, 9.5mOhm @ 80A, 20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 12mA, 2.4V @ 8mA
Supplier Device Package -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV), 700V
Series -
Package / Case Module
Technology Silicon Carbide (SiC)
Power - Max 1.253kW (Tc), 613W (Tc)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 317A (Tc), 227A (Tc)